Pneumatic And Hydraulic Equipment Page 407

W = 350 lbs. K = 36 in. R S = 27 in. = 3 rad./sec. = 40 T = 2,500 in.-lbs. S = 2 in.* C = 175/hr. V S = Vel. @ R S (ft./sec.) I = = = 1,175 in.-lbs./sec. 2 W x K 2 386 350 x 36 2 386 F = = = 393 lbs. T +( W x K x Sin R S 2,500 + (350 x 36 x .643) 27 E 1 = = = 5,288 in.-lbs. I x 2 2 1,175 x 3 2 E 2 = F x S = 393 x 2 = 786 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 5,288 + 786 = 6,074 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 6,074 x 175 = 1,062,950 in.-lbs./hr. V S = .083 x R S x = .083 x 27 x 3 = 6.72 ft./sec. E 3 .2 V S 2 W E = = = 673 lbs. 6,074 .2(6.72) 2 Model Selection: SALD 1-1/8 x 2 SELECTING THE CORRECT SIZE SHOCK ABSORBER V R = = = 5.24 ft./sec. R x A 688 T 60 x 180 688 x 3 E 1 = .1 WV R 2 = .1 x 1,500 x 5.24 2 = 4,119 in.-lbs. 1,200 62 F = = = 194 lbs. T R E 2 = F x S = 194 x 2 = 388 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 4,119 + 388 = 4,507 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 4,507 x 100 = 450,700 in.-lbs./hr. V S = = = 5.4 ft./sec. R S x A 688 T 62 x 180 688 x 3 E 3 .2 V S 2 W E = = = 772 lbs. 4,507 .2(5.4) 2 Model Selection: SALD 1-1/2 x 2 EXAMPLE 14-Vertical-Rollover-Turn Over W = 1,500 lbs. Dia. of Rollover = 120 in. A = 180 Angle of Rotation R S = 62 in. T = 12,000 in.-lbs. S = 2 in.* C = 100/hr. R = 60 in. Radius of Rollover V R = Vel. @ R (ft./sec.) V S = Vel. @ R S (ft./sec.) t = 3 sec. Time of Rotation V T = = = 1.67 ft./sec. x R T 12 1 x 20 12 E 1 (TABLE) = .1 WV T 2 = .1 x 440 x 1.67 2 = 123 in.-lbs. V L = = = .67 ft./sec. x R L 12 1 x 8 12 E 1 (ADD'L LOAD) = .2 W L V L 2 = .2 x 100 x .67 2 = 9 in.-lbs. E 1 (TOTAL) = E 1 (TABLE) + E 1 (ADD'L LOAD) = 123 + 9 = 132 in.-lbs. 2,200 8.86 F = = = 248 lbs. T R S E 2 = F x S = 248 x 1 = 248 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 132 + 248 = 380 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 380 x 1 = 380 in.-lbs./hr. V S = = = .74 ft./sec. x R S 12 1 x 8.86 12 E 3 .2 V S 2 W E = = = 3,470 lbs. 380 .2(.74) 2 Model Selection: SALD 3/4 x 1 (Due to Effective Weight) EXAMPLE 15-Horizontal Application-Moving Load- Rotary Table-Motor Driven with Additional Load Installed W = 440 lbs. D T = 40 in. Table Dia. W L = Additional weight = 100 lbs. R L = Radius to load C.G. from pivot-8 in.* S = 1 in.* C - 1/hr. = 1 radian/sec. R S = 8.86 in. T = 2,200 in.-lbs. R T = 20 in. V T = Vel. @ R T (ft./sec.) V L = Vel. @ R L (ft./sec.) V S = Vel. @ R S (ft./sec.) *Note: These items will vary with individual applications and were selected for illustration purposes only. Cyl Dia. = 3 in. PSI = 70 = 3 rad./sec. W = 1,900 lbs. at C.G. K = 20 in. to beam C.G. S = 2 in.* C = 100/hr R S = 32 in. V S = Vel. @ R S (ft./sec.) R C = 18 in. I = = = 1,969 in.-lbs./sec. 2 W x K 2 386 1,900 x 20 2 386 F = = = 276 lbs. .78 x D 2 x PSI x R C R S .78 x 3 2 x 70 x 18 32 E 1 = = = 8.861 in.-lbs. I x 2 2 1,969 x 3 2 E 2 = F x S = 276 x 2 = 552 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 8,861 + 552 = 9,413 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 9,413 x 100 = 941,300 in.-lbs./hr. V S = .083 x R S x = .083 x 32 x 3 = 8.00 ft./sec. E 3 .2 V S 2 W E = = = 735 lbs. 9,413 .2(8) 2 Model Selection: SALD 1-1/8 x 2 EXAMPLE 16-Vertical-Rotating Beam Driven by Air Cylinder W = 150 lbs. K = 36 in. R S = 27 in. = 3 rad./sec. = 30 T = 3,000 in.-lbs. S = 2 in.* C = 175/hr. V S = Vel. @ R S (ft./sec.) I = = = 504 in.-lbs./sec. 2 W x K 2 386 150 x 36 2 386 F = = = 11 lbs. T -( W x K x Sin R S 3,000 - (150 x 36 x 0.5) 27 E 1 = = = 2,268 in.-lbs. I x 2 2 1504 x 3 2 E 2 = F x S = 11 x 2 = 22 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 2,268 + 22 = 2,290 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 2,290 x 175 = 400,750 in.-lbs./hr. V S = .083 x R S x = .083 x 27 x 3 = 6.72 ft./sec. E 3 .2 V S 2 W E = = = 254 lbs. 2,290 .2(6.72) 2 Model Selection: SALD 3/4 x 2 EXAMPLE 17-Vertical-Motor Driven Rotating Arm with Attached Load Opposing Gravity EXAMPLE 18-Vertical-Motor Driven Rotating Arm with Attached Load Aided by Gravity E N E R T R O L Enertrols JHF Catalog [ Volume 7 ] (314) 427-0600 800-444-0522 (FAX) 314-427-3502 www. j hf.com 407 Prices Subject to Change Without Notice John Henry Foster pneumatic and hydraulic equipment

Previous Page
Next Page