Pneumatic And Hydraulic Equipment Page 406

SELECTING THE CORRECT SIZE SHOCK ABSORBER E 1 = W x Sin A x L = 1,950 x .26 x 30 = 15,210 in.-lbs. E 2 = W x Sin A x S = 1,950 x .26 x 2 = 1,014 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 15,210 + 1,014 = 16,224 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 16,224 x 100 = 1,622,400 in.-lbs./hr. W x ( L + S ) L W E = = 2,080 lbs. Model Selection: SALD 1-1/2 x 2 EXAMPLE 8-Moving Load Down an Inclined Plane W = 1,950 lbs. Angle of Incline = 15 L = Distance traveled = 30 in. S = 2 in.* C = 100/hr. EXAMPLE 9-Horizontal-Moving Load-Rotary K = Distance to C.G. from Pivot = 30 in. W = 900 lbs. A = Rotation angle = 90 t = Time thru angle = 3 sec. R S = Shock absorber mtg. radius = 29 in. F = 0 S = 1 in.* C = 100/hr. V S = Vel. @ R S (ft./sec.) = = = 1.31 ft./sec. A x K 688t 90 x 30 688 x 3 Velocity of Load E 1 = .2 WV 2 = .2 x 900 x (1.31) 2 = 309 in.-lbs. E 2 = 0 E 3 = E 1 + E 2 = 309 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 309 x 100 = 30,900 in.-lbs./hr. V S = = = 1.26 ft./sec. 90 x 29 688 x 3 A x R S 688t E 3 .2V S 2 W E = = = 973 lbs. 309 in. -lbs .2(1.26) 2 Model Selection: SALD 1/2 x 1 EXAMPLE 11- Horizontal-Rotary Index Table W = 900 lbs. V T = 4 ft./sec. at 36 in. from Pivot C = 100/hr. F = 0 R S = 30 in. D T = Table Dia. = 72 in. R T = 36 in. V S = Vel. @ R S (ft./sec.) E 1 = .1 WV T 2 = .1 x 900 x 4 2 = 1,440 in.-lbs. E 2 = 0 E 3 = E 1 + E 2 = 1,440 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 1,440 x 100 = 144,000 in.-lbs./hr. V S = = = 3.3 ft./sec. V T x R S R T 4 x 30 36 E 3 .2V S 2 W E = = = 661 lbs. 1,440 .2(3.3) 2 Model Selection: SALD 1/2 x 2 EXAMPLE 12- Horizontal- Rotary Index Table- Propelled W = 900 lbs. D T = Table Dia. = 72 in. = 2 Radians/sec. T = 1,500 in.-lbs. at table S = 2 in.* C = 100/hr. R S = 30 in. R T = Radius of table = 36 in. V S = Vel. @ R S (ft./sec.) V T = = = 6 ft./sec. x R T 12 2 x 36 12 E 1 = .1 WV T 2 = .1 x 900 x 6 2 = 3,240 in.-lbs. F = = = 275 lbs. T R S 1,500 30 E 2 = F x S = 50 x 2 = 100 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 3,240 + 100 = 3,340 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 3,340 x 100 = 334,000 in.-lbs./hr. V S = = = 5 ft./sec. x R S 12 2 x 30 12 E 3 .2V S 2 W E = = = 668 lbs. 3,340 .2(5) 2 Model Selection: SALD 3/4 x 2 EXAMPLE 13-Vertical-Rotary W = 500 lbs. K = Distance to C.G. = 34 in. V = 4 ft./sec. @ 34 in. R S = Shock absorber mtg. radius = 32 in. S = 2 in.* C = 100/hr. V S = Vel. @ R S (ft./sec.) E 1 = .2 WV 2 = .2 x 500 x 4 2 = 1,600 in.-lbs. F = = = 531 lbs. W x K R S 500 x 34 32 E 2 = F x S = 531 x 2 = 1,062 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 1,600 + 1,062 = 2,662 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 2,662 x 100 = 266,200 in.-lbs./hr. V S = = = 3.76 ft./sec. V x R S K 4 x 32 34 E 3 .2 V S 2 W E = = = 941 lbs. 2,662 .2(3.76) 2 Model Selection: SALD 3/4 x 2 EXAMPLE 10-Horizontal-Propelled Moving Load-Rotary W = 900 lbs. K = Distance to C.G. from Pivot = 30 in. V = Linear velocity at C.G. = 4 ft./sec. R S = 29 in. S = 2 in.* C = 100/hr. HP = 1 Horsepower V S = Vel. @ R s (ft./sec.) E 1 = .2 WV 2 = .2 x 900 x 4 2 = 2,880 in.-lbs. V S = = = 3.87 ft./sec. V x R S K 4 x 29 30 F = = = 355 lbs. 1,375 x HP V S 1,375 x 1 3.87 E 2 = F x S = 355 x 2 = 710 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 2,880 + 710 = 3,590 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 3,590 x 100 = 359,000 in.-lbs./hr. E 3 .2V S 2 W E = = = 1,199 lbs. 3,590 .2(3.87) 2 Model Selection: SALD 3/4 x 2 *Note: These items will vary with individual applications and were selected for illustration purposes only. Enertrols (314) 427-0600 800-444-0522 (FAX) 314-427-3502 www. j hf.com JHF Catalog [ Volume 7 ] 406 Prices Subject to Change Without Notice John Henry Foster pneumatic and hydraulic equipment

Previous Page
Next Page