  Pneumatic And Hydraulic Equipment Page 405

SELECTING THE CORRECT SIZE SHOCK ABSORBER E 1 = .2 WV 2 = .2 x 950 x (4) 2 = 3,040 in.-lbs. F = Cyl. Force = .78 x D 2 x PSI = .78 x 2 2 x 80 = 250 lbs. E 2 = ( F + W ) x S = (250 + 950) x 4 = 4,800 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 3,040 + 4,800 = 7,840 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 7,840 x 100 = 784,000 in.-lbs./hr. W E = = = 2,450 lbs. E 3 .2V 2 7,840 .2(4) 2 Model Selection: SALD 1-1/8 x 4 E 1 = .2 WV 2 = .2 x 1,950 x 5 2 = 9,750 in.-lbs. E 2 = F x S = (.18 x W ) x 2 = 702 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 9,750 + 702 = 10,452 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 10,452 x 100 = 1,045,200 in.-lbs./hr. W E = = = 2,090 lbs. E 3 .2V 2 10,452 .2(5) 2 Model Selection: SALD 1-1/8 x 2 EXAMPLE 3-Vertical Load Propelled Upward W = 950 lbs. V = 4 ft./sec. Cyl. Dia. = 4 in. (2 cyl. used) PSI = 80 S = 4 in.* C = 100/hr. E 1 = .2 WV 2 = .2 x 950 x (4) 2 = 3,040 in.-lbs. F = Cyl. Force = 2(.78 x D 2 x PSI = 2(.78 x 4 2 x 80) = 1,997 lbs. E 2 = ( F - W ) x S = (1,997 - 950) x 4 = 4,188 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 3,040 + 4,188 = 7,228 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 7,228 x 100 = 722,800 in.-lbs./hr. W E = = = 2,259 lbs. E 3 .2V 2 7,228 .2(4) 2 Model Selection: SALD 1-1/8 x 4 E 1 = .2 WV 2 = .2 x 1,950 x 5 2 = 9,750 in.-lbs. E 2 = 0 E 3 = E 1 + E 2 = 9,750 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 9,750 x 200 = 1,950,000 in.-lbs./hr. W E = = 1,950 lbs. E 3 .2V 2 Model Selection: SALD 1-1/8 x 4 EXAMPLE 4-Moving Load No Propelling Force W = 1,950 lbs. V = 5 ft./sec. F = 0 C = 200/hr. EXAMPLE 2-Vertical Load Propelled Downward W = 1,950 lbs. V = 5 ft./sec. HP = 1 Horsepower S = 2 in.* C = 100/hr. E 1 = .2 WV 2 = .2 x 1,950 x 5 2 = 9,750 in.-lbs. F = = = 275 lbs. 1,375 x HP V 1,375 x 1 5 E 2 = F x S = 550 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 9,750 + 550 = 10,300 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 10,300 x 100 = 1,030,000 in.-lbs./hr. W E = = 2,060 lbs. 10,300 .2V 2 Model Selection: SALD 1-1/8 x 2 EXAMPLE 6-Moving Load Motor Driven EXAMPLE 7- Moving Load Propelled by Drive Rollers (Chain/Belt Drive Conveyor) W = 950 lbs. V = 4 ft./sec. Cyl. Dia. = 2 in. PSI = 80 S = 4 in.* C = 100/hr. E 1 = .2 WV 2 = .2 x 1,950 x 5 2 = 9,750 in.-lbs. F = Cyl. Force = .78 x D 2 x PSI = .78 x (2) 2 x 80 = 250 lbs. E 2 = F x S = 250 x 2 = 500 in.-lbs. E 3 = E 1 + E 2 = 9,750 + 500 = 10,250 in.-lbs. E 4 = E 3 x C = 10,250 x 100 = 1,025,000 in.-lbs./hr. W E = = = 2,050 lbs. E 3 .2V 2 10,250 .2(5) 2 Model Selection: SALD 1-1/8 x 2 EXAMPLE 5-Moving Load With Propelling Force W = 1,950 lbs. V = 5 ft./sec. Cyl. Dia. = 2 in. PSI = 80 S = 2 in.* C = 100/hr. W = 1,950 lbs. V = 5 ft./sec. F = Coefficient of friction x W Coefficient of friction in this example = .18 S = 2 in.* C = 100/hr. *Note: These items will vary with individual applications and were selected for illustration purposes only. E N E R T R O L Enertrols JHF Catalog [ Volume 7 ] (314) 427-0600 800-444-0522 (FAX) 314-427-3502 www. j hf.com 405 Prices Subject to Change Without Notice John Henry Foster pneumatic and hydraulic equipment

Previous Page
Next Page